بلاگ, مقالات

کابل آلومینیوم ، چرا و به چه علت

مقدمه

تاریخچه کوتاه کابل آلومینیوم

از دهه هفتاد قرن بیستم میلادی یعنی حدودا 50 سال پیش تولید انبوه کابل آلومینیوم شروع و تا امروز ادامه دارد. همه گیر شدن تولید کابل آلومینیوم در سالهای اخیر برخی از بزرگان را به این تردید انداخته که تا جایگزین شدن این کابل با مس فاصله چندانی نمانده.

خواص آلومینیوم

آلومینیوم سیزدهمین عنصر جدول تناوبی در گروه فلزات پس واسطه قراردارد. با ظاهری نقره ای رنگ و خواصی چون چکش پذیری و نرمی . فراوان ترین عنصر پس از اکسیژن و سیلیکون در پوسته زمین می باشد.آلومینیوم را از سنگ بوکسیت استخراج می کنند. به دلیل واکنش پذیری زیاد این عنصر ، آلومینیوم خالص را به سختی می توان در طبیعت یافت.

آلومینیوم

آلومینیوم

کاربردهای آلومینیوم

با افزودن عناصری مانند روی ، سیلیسیوم و مس می توان به آلیاژهای بهینه و کاربردی تر رسید. آلومینیوم نقش بسیار حیاتی در اقتصاد و بهبود کیفیت زندگی انسانها دارد. در صنایع دریایی و حمل و نقل و هوایی به شکل گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. به علت پایین بودن چگالی عنصر فلز آلومینیوم در ساخت کشتی ، اتومبیل و هواپیما و راه آهن استفاده میشود.

در بسته بندی ها به دلیل شرحه شرحه نشدن و غیرسمی بودن به فراوانی استفاده می شود. و همچنین در ساختمان نیز به علت سبکی استفاده میشود هرچند استفاده از فولاد صرفه اقتصادی بیشتری دارد. اما در صنعت برق و خطوط انتقال بسیار نقش کلیدی و حساسی دارد.

چرا کابل آلومینیوم؟

در خطوط انتقال برق آلومینیوم در میانه ی طلا و مس قرار دارد  یعنی هدایت انرژی الکتریکی و برق در فلز آلومینیوم بیشتر از مس و کمتر از فلز طلا می باشد اما استحکام مکانیکی مس در برابر کشش از آلومینیوم بیشتر است .به همین دلیل در صنعت برق و خطوط انتقال انرژی الکتریکی از هسته ی فولادی در کابل آلومینیوم استفاده می شود ، برای استحکام بیشتر در برابر کشش های مکانیکی که به نام کابل ACSR  را به خود میگیرد.

 کابل مسی یا کابل آلومینیوم

همگان میدانیم عناصری چون طلا و نقره بهترین گذردهی الکتریکی و به تبع کمترین مقاومت الکتریکی را دارند اما چرا از این دو فلز در ساخت سیم و کابل استفاده نمی شود.بسیار واضح است که قیمت گزاف این دو فلز مانع از استفاده آنها در صنعت برق می شود. پس فاکتور قیمت در تصمیمات حیاتی ما آدمیان نقش اساسی دارد.

حالا به بحث کابل آلومینیوم یا کابل مسی برگردیم. چرا کابل آلومینیوم با توجه به مقاومت الکتریکی بالا نسبت به مس اینطور گسترده در صنایع برق مورد استفاده قرار می گیرد؟مهمترین علت آن ارزان بودن کابل آلومینیوم نسبت به مس است. کابل آلومینیوم به لحاظ قیمت تقریبا یک سوم کابل مسی است.

"<yoastmark

فواید کابلهای آلومینیوم

کابلهای آلومینیوم محاسن دیگری هم دارد ، این نوع کابل سبکتر از کابلهای مسی می باشد که در حمل و نقل بسیار مورد توجه قرار می گیرد. همانطور که مخاطبین محترم می دانند برای گذردهی توان ثابت باید سطح مقطع بیشتری در کابلهای آلومینیوم نسبت به مس در نظر گرفت .اگر بخواهیم خلاصه و مجمل بگوییم ، آلومینیوم فلزی است که انتقال برق را به خوبی مس انجام نمیدهد اما درصد این اختلاف انتقال برق بسیار زیاد نیست.

متخصصین تولید کننده سیم و کابل توانسته اند به یک فرمول تقریبا دقیق در این مورد برسند.با این فرمول به سادگی میتوان مقدار مجاز جریان برق در کابل مسی را نسبت به کابلهای آلومینیوم نیز مشاهده کرد.به عنوان مثال کابل 95*1 مسی در متراژ 10 متر قادر به تحمل 275 آمپر میباشد،برای یافتن سایز مورد استفاده در کابلهای آلومینیوم دو راه وجود دارد.

اولین راه سطح مقطع (مثال 95) را دو سایز کابلی بالا میبریم (95/120/150) یا سطح مقطع (95) را در عدد 1.6 ضرب میکنیم و عدد به دست آمده سطح مقطع مورد مجاز ما است.

سیم و کابل الکتور مفتخر است انواع کابلهای آلومینیوم را در کمترین زمان ممکن و با نازلترین قیمت ، در خدمت مصرف کنندگان و فعالان صنعت برق قرار میدهد تا قدمی کوچک در راه بهبود کیفیت زندگی همگان بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *