بلاگ

کابل دیتا چیست؟

کابل دیتا

کابل دیتا یا (کابل یو اس بی) به هر کابلی که اطلاعات را از فرستنده به گیرنده که بر پایه صفر و یک منتقل می کند،کابل دیتا گفته می شود.

گفتنی است که کابل یو اس بی زیرمجموعه های این نوع کابل می باشد

از کابل های دیتا در شبکه های محلی به عنوان محیط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. متداول ترین نوع کابل های دیتا،کابل های چهار زوج با امپدانس 100 اهم می باشد که هر زوج از دو رشته به هم تابیده شده تشکیل شده و در نهایت زوج ها نیز به هم تابیده شده اند

این کابل ها به صورت UTP(بدون فویل و شیلد) ،  FTP (دارای فویل آلومینیوم) ،STP (دارای شیلد مسی) SFTP (دارای فویل آلومینیوم و شیلد مسی) و با دونوع غلاف PVC و LSZH فاقد هالوژن و در گروه های : CAT5, CAT 5e , CAT 6 CAT 7 تقسیم بندی شده اند.که کابل های دارای غلاف فاقد هالوژن در زمان آتش سوزی تولید دود سمی نمی کنند.

نمونه از کابل های دیتا مدل CAT5e

پهنای باند فرکانسی این کابل ها عبارتند از:

CAT 5e=200 Mhz

CAT 5e=200 Mhz

CAT 5e=200 Mhz

Cat7=600,1000 Mhz

این کابل ها مطابق استاندارد های ANSI TIA 568B وISO/IEC 11801 تولید می شوند.

مزیت استفاده کابل دیتا در انواع مختلف

کابل دیتا
نمونه ای از کابل های دیتا

مهم ترین مزیت کابل های CAT6 نسبت به Cat5 در بهینه کردن نسبت سیگنال به نویز با استفاده بالا بردن پهنای بدن می باشد و نسبت سیگنال به نویز کابل های CAT6 در مقایسه با CAT5 حدود 12 دسی بل(16برابر)می باشد

کارایی شبکه تحت تأثیر نسبت سیگنال به نویز در سمت گیرنده بوده وعوامل مؤثر در نویز نظیرFEX, NEXT وild هم شنوایی خارجی باید مورد توجه قرار بگیرند.

کابل های CAT7 با توجه به پهنای باند فرکانسی بالا،مناسب جهت انتقال صدا،داده ها و به اشتراک گذاری نرم افزار های نصب شده در محیط های اترنت،اترنت پرسرعت و دستگاه های خودپرداز می باشند.

در پایان، سیم و کابل الکتور امیدواراست تا ازاین مقاله که درباره کابل دیتا است لذت برده باشید.

نوشته های مشابه