سیم و کابل الکتور - سیم و کابل آلومینیومی

کلمه کلیدی خود را وارد کنید

Get a quote

آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا از آخرین محصولات نیکاتم مطلع شوید.

کابل آلومینیومی
گستردگی استفاده از انواع کابل با هادی آلومینیومی طوری شده است که نوع کابل های دکل هارا هم از جنس آلومینیوم انتخاب می کنند
قبل
بعدی
در صورتی که در حال رانندگی یا پیاده روی هستید یا نمیتوانید متن را بخوانید،می توانید این پادکست که مربوط به کابل آلومینیومی می باشد را گوش دهید.این پادکست شامل همه محتوای نوشتاری این صفحه می باشد.

کابل آلومینیومی چیست؟

با پیشرفت صنعت برق استفاده از کابل های انتقال دهنده برق مورد توجه بسیار قرار گرفت.از این رو استفاده از کابل آلومینیومی که از ویژگی های مناسبی برخوردار بود،مورد توجه قرار گرفت.

درست بعد از اختراع یا کشف برق نیاز به وسایلی که برق را انتقال می دهند،احساس شد.از این رو کابل های  برق با هادی هایی از جنس الومینیوم پدید آمدند که از استقبال زیادی برخوردار هستند.

برای مثال فقط در منطقه لاله زار تهران سالانه حدود400.000 کیلومتر کابل آلمینیومی فروخته می شود که این حاکی از آن است که این نوع کابل به جزء جدایی ناپذیر ساخت و ساز ها تبدیل شده است.

کابل های آلومینیوم دسته ای از کابل های انتقال دهنده برق هستند که هادی آن از آلومینیوم با درصد خلوص متفاوت می باشد.این نوع کابل ها از رسانایی خوبی برخوردار هستند ونسبت رسانایی به وزن کابل های آلومینیوم از کابل های مسی بهتر می باشد.

برای مثال اگر ما جرم های یکسانی از کابل های آلومینیومی و مسی داشته باشیم(یک کیلوگرم)کابل با هادی آلومینیوم مقدار جریان بیشتری از خود عبور می دهد به این دلیل که آلومینیوم  از جرم اتمی کم تری (حدود 27) نسبت به مس (حدود64)برخوردار می باشد که این به نفع کابل های الومینیومی از جنبه اقتصادی می باشد.

هم چنین این کابل از مزیت های قیمتی و وزنی نسبت به کابل مسی برخوردار است که این باعث شده است تا کابل آلمینیومی فشار ضعیف در خطوط انتقال برق فشار ضعیف،کابل آلومینیمی فشار قوی در خطوط انتقال برق فشار قوی و یا حتی در هواپیما ها هم کاربرد داشته باشند.

با مزیت هایی که کابل آلمینیومی نسبت به رقبایش دارد،مهندسان کابل هایی با آلیاژ های مختلفی از آلومینیوم تولید کردند که در ادامه به بررسی این نوع کابل ها می پردازیم.

سیم و کابل الکتور عرضه کننده کابل آلومینیومی کابل خودنگهدار کابل ACSR 021-33990661-2

انواع کابل آلومینیومی

 

1-کابل آلومینیومی زمینی:

همانطور که از اسم این نوع کابل ها پیداست،در مکان هایی که در زیر زمین است استفاده می شود و طبیعتا در تولید این نوع کابل ها تفاوت هایی با سایر کابل ها نظیر کابل خود نگهدار آلومینیومی لحاظ می شود چون موارد استفاده این نوع کابل ها با یک دیگرتفاوت دارد.

ولتاژ عبوری کابل زمینی آلومینیومی بین 0.6 تا 1 کیلو ولت می باشد و هم چنین این نوع کابل ها در انواع دو، سه یا چهار رشته تولید می شود.

موارد استفاده از کابل زمینی به این گونه است که که در پروژه های برق رسانی و توزیع نیرو که به ولتاژ عبوری زیادی نیازمند است استفاده می شود. شایان ذکر است که همچنان کابل زمینی آلومینیومی پس از معادل سازی،از قیمت پایین تری نسبت به کابل مسی برخوردار است اما باید توجه کرد که باید این کابل ها را  با قطر بیشتری نسبت به کابل مسی انتخاب کرد.

یکی یگر از دسته های کابل المینیومی زمینی،کابل زره دار آلومینیومی است که دارای تلفات الکتریکی پایین و اما مقاومت الکتریکی بالا می باشد.

این نوع کابل ها در شبکه های انتقال برق در دو کاربری صنعتی و مسکونی استفاده می شود

کابل زمینی
ساختار کابل زره دار

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره های زیر در تماس باشید.

02133990661-02133990662-09123577231

آدرس: خیابان لاله زار جنوبی-پاساژ بوشهری-طبقه اول-پلاک18

موارد استفاده از کابل زره دار آلومینیومی:

الف)در مکان هایی که امکان آسیب دیدگی زیاد است از کابل زره دار استفاده می شود.دلیل آن هم این است که روکش XPLE آن از روکش PVC به کار رفته در سایر کابل ها،مقاومت بیشتری نسبت به صدمات دارد.

ب) هادی آلومینیومی زره دار ضد آتش و ضد شعله است.(به کابل نسوز معروف هستند) که این باعث می شود در برابر شعله های ساطع شده از مواد نفتی و اشعه های فرا بنفش مقاومت قابل قبولی از خود نشان می دهد.

پ) در خارج از تأسیسات،در زمین مدفون می شوند.

کابل زمینی المینیومی
تصویری از کابل زمینی آلومینیومی

2- کابل آلومینیومی فشار قوی:

همانطور که مشخص است و میدانید کابل فشار قوی آلومینیومی در جهت انتقال برق با ولتاژ های عبوری زیاد استفاده می شود.

از کابل فشار قوی آۀبرای انتقال جریان برق بالای ولتاژ اسمی 30 کیلو ولت استفاده می شود که اغلب در نیروگاه ها و شبکه های توزیع جریان برق مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از ویژگی های کابل فشار قوی این است که از هر دو جنس آلومینیوم و مس به عنوان هادی می توان استفاده کرد که باید به سطح مقطع هادی هم توجه کرد.راین گونه کابل ها به صورت مدفون در زمین با عایقی مستحکم استفاده می شوند.

3- کابل آلومینیومی فشار ضعیف:

کابل آلمینیومی فشار ضعیف (کابل قدرت فشارضعیف) به کابل های پوشیده شده با روکش های مختلف که دارای هادی آلومینیومی هستند گفته می شود که ولتاژ عبوری آن 220 ولت می باشد.

از این کابل های برای انتقال برق با جریان پایین نظیر روشنایی شهری استفاده می شود. هم چنین کابل نسوز، کابل کم دود و کابل هالوژن که از زیر مجموعه های کابل مسی فشارضعیف می باشند.

یکی از زیر شاخه های کابل فشارضعیف آلومینیومی، کابل آلومینیومی 16*4 می باشد که دارای چهاررشته آلومینیومی با سطح مقطع 16میلی متر است که در آن سه رشته برای فاز و یک رشته به عنوان نول عمل میکنند.

این نوع کابل به دلیل قیمتی به صرفه تر در مقایسه با کابل مسی10*4 به یکی از پرفروش ترین کابل های این دسته تبدیل شده است.شایان ذکر است که کابل المینیومی 16*4 در دو مدل عایق XLPE و PVC تولید می شود.

این نوع کابل را شرکت های بزرگ و معتبری هم چون شرکت شهاب جم ،شرکت رساناکابل و شرکت مسین تولید می کنند که سیم و کابل الکتور عرضه کننده موفق این کابل ها و برند ها می با شد.

4- کابل خود نگهدار و کابل ای سی اس آر

 سیم و کابل الکتور قصد دارد که به منظور رفاه حال شما مشتریان عزیز، صفحه ای سایت خود را به کابل خودنگهدار آلومینیومی و کابل ACSR تخصیص دهد.

از این رو از شما عزیزان صمیمانه خواستاریم که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کابل خودنگهدار و کابل اس سی اس ار از صفحه تخصصی سیم و کابل الکتور درباره این نوع کابل ها دیدن فرمایید.

کابل آلومینیومی
می خواهید؟
تماس بگیرید تا کمکتان کنیم:
021-33990661
021-33990662
09123577231

مزایای استفاده از کابل آلومینیومی

1-قیمت مقرون به صرفه نسبت به سایر فلزات

استفاده از این کابل ها مزایای اقتصادی فراوانی مانند کاهش هزینه های سیم کشی تاسیسات به همراه دارد.در گذشته مس به عنوان ارزان ترین فلز صنعتی شناخته می شد در نتیجه از این فلز در کاربردهای مختلف صنعتی استفاده می شد اما از دهه 1960 به بعد قیمت فلز مس به دلایل مختلفی افزایش پیدا کرد در نتیجه استفاده گسترده از این فلز در صنعت ،دیگر توجیه اقتصادی نسبت به آلومینیوم ندارد.

دلایل اصلی این افزایش قیمت،ازدیاد تقاضای خرید مس توسط کشور های چین،هند و …به علت توسعه اقتصاد ،کاهش منابع و معادن مس نسبت به دهه های قبل و هم چنین دلایل سیاسی-اقتصادی می باشد.

هم چنین در دهه های اخیر استخراج و استفاده از آلومینیوم راحت تر شده است از این رو استفاده از آلومینیوم در کابل های برق از لحاظ
 صرفه اقتصادی بهتر می باشد.

2-وزن کمتر کابل آلمینیوم نسبت به مس

یکی از مزیت های دیگر کابل الومینیوم،وزن کمشان است.(چگالی فلز آلومینیوم تقریبا 1/3 فلز مس می باشد.) چگالی کم آلومینیوم به کابل های المینیومی اجازه می دهد تا بدون این که از جریان ورودی کاسته شود،سبک وزن باشند.

هم چنین وزن کم این نوع کابل ها باعث کاهش در قیمت تمام شده هم می شود.

وزن کم آلومینیوم نسبت به سایر فلزات باعث:

1-کاهش هزینه های حمل و نقل

2-کاهش نیاز به وسایل نگهدارنده کابل در حالت معلق

3-کاهش هزینه های نصب کابل

4-راحتی و سهولت در نصب این نوع کابل ها

می شود

کابل المینیومی

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره های زیر در تماس باشید.

02133990661-02133990662-09123577231

آدرس: خیابان لاله زار جنوبی-پاساژ بوشهری-طبقه اول-پلاک18

3-رسانایی قابل قبول الومینیوم نسبت به وزن و قیمت آن

 رسانایی گرما و الکتریسیته یکی از قابلیت های فلزات است که با استفاده از این خاصیت کابل هایی با هادی فلزی به وجود آمدند.

میزان رسانایی فلزات با مقایسه نسبت به فلز مس آنیل صورت می گیرد.یعنی فلز مس در این سنجش به عنوان شاخص قرار می گیرد.

در این مقیاس،مس به عنوان مبنا در نظر گرفته می شود و درصد رسانایی آن را صد درصد محاسبه میکنند.این به این معنا نیست که مس همه ی جریان ورودی اش را انتقال دهد بلکه این عدد فقط برای مقایسه گفته می شود.

در جدول زیر مقدار رسانایی هرفلز را با درصد مشاهده می کنید.

جدول رسانایی فلزات

شاید در جدول فوق فقط به زیاد تر بودن درصد رسانایی مس نسبت به الومینیوم دقت کرده باشید ولی باید به این نکته توجه داشت که وزن آلمینیوم فقط 1/3 فلز مس می باشد پس با استفاده از اعداد و ارقام به دست آمده می توان دریافت که در جرم یکسان،رسانایی آلومینیوم تقریبا 1.4برابر مس می باشد.

4-مقاومت در برابر خوردگی

آلومینیوم فلزی است که در برابر خوردگی مقاوم است و پس از مجاورت با اکسیژن لایه ای تشکیل می دهد که مانع از خوردگی قسمت های دیگر کابل می شود.این لایه باعث می شود که اکسیژن موجود در هوا به بخش های زیرین کابل آلمینیوم نفوذ نکند.

5-قابلیت بازیافت کابل ها

به دلیل این که کابل آلمینیوم بدون این که کیفیت اولیه اش تغییر کند توانایی بازیافت به طور کامل را دارد،توجه اقتصاد سبز را به خود جلب کرده است.از این رو کابل آلمینیومی دارای قدرت بازیافت شوندگی بالایی می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره های زیر در تماس باشید.

02133990661-02133990662-09123577231

آدرس: خیابان لاله زار جنوبی-پاساژ بوشهری-طبقه اول-پلاک18

قیمت کابل آلومینیومی

همانطور که اشاره شد،استفاده از هادی آلومینیومی در کابل ها توجیه اقتصادی بالایی دارددر نتیجه قیمت تمام شده کابل آلومینیوم نسبت به کابل مسی کم تر می باشد.

یکی از عوامل تعیین کننده قیمت اعلامی این کابل ها توسط کارخانه،بازارهای جهانی می باشند. در زمان نگارش این متن قیمت فلز مس در بازارهای جهانی به6016 دلار به ازای هر تن و قیمت فلز آلومینیوم به 1613 دلار به ازای هر تن رسیده است.اگر به نمودار های قیمت این دوفلز توجه کنید متوجه می شود که قیمت مس مخصوصا در فصل تابستان نوسان بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد زیرا چین و سایر کشور های تولید کننده،بزرگترین متقاضی مس در تابستان می باشند که این دلیلی بر روند صعودی قیمت مس می باشد.

نمودار قیمت آلومینیوم
نمودار قیمت آلومینیوم در بازه پنج ساله
نمودار قیمت مس
نمودار قیمت مس در بازه پنج ساله

در پایین لیست قیمت کابل آلومینیومی تیر ماه را مشاهده می کنید اما خواهشمند است که برای اطلاع از دقیق ترین قیمت ها با شماره های

021-33990661

021-33990662

09123577231

تماس حاصل بفرمایید

قیمت کابل آلومینیومی
قیمت کابل آلومینیوم
سخن آخر

در این صفحه سعی کرده ایم تا تمام اطلاعات در مورد کابل المینیومی را با شما اشتراک بگذاریم. با ماهیت آلومینیوم و کابل آن و مراحل تولید آن آشنا شدیم،سپس به انواع تولیدی آن پرداختیم و در آخر مزایا و معایب و قیمت آن را فهمیدیم.

سیم و کابل الکتور امیدوار است که این مطالب برای شما عزیزان مفید باشد.

سیم و کابل الکتور
Send via WhatsApp
سیم و کابل الکتور

برای اطلاع ازدقیق ترین قیمت کابل آلومینیومی با ما تماس بگیرید!